Freelance-Market Newsletter 55
Milí čtenáři,
v našem novém newsletteru se můžete seznámit s výsledkem studie firmy Solcom, na základě které bylo zjištěno, že i když živnostníci pracují déle než zaměstnanci, jsou šťastnější.
Abyste nezapomněli na včasné zaplacení daní, najdete v našem newsletteru odkaz na daňový kalendář Finanční správy ČR, kde naleznete upozornění na daňové povinnosti v aktuálním roce, které vyplývají pro poplatníky z jednotlivých zákonů. Také se dozvíte, co vše patří do příjmů ze samostatné činnosti.
Pevná hodinová sazba je důležitý údaj u každého profilu freelancera, vysvětlíme Vám její význam. Snad Vás potěší i náš vtip měsíce s trochou černého humoru.
Přeji Vám i tentokrát mnoho zábavy při čtení a jako vždy hodně úspěchů ve Vašem podnikání.
Vaše Olina Beníšková
Živnostníci pracují déle než zaměstnanci, cítí se ale šťastnější
Živnostníci se smíří s delší pracovní dobou, neboť jim jejich činnost dává více nezávislosti. Tak zní výsledek průzkumu mezi živnostníky společnosti Solcom, provozovatele technologických služeb. Pod pracovním názvem „Živnostník: práce a život v souladu?“ bylo v období března až května 2016 dotazováno celkem 9.255 respondentů blogu pro živnostníky firmy Solcom. Výsledkem je, že ačkoliv živnostníci odpracují více hodin týdně než zaměstnanci, dá se u více než poloviny z nich samostatně výdělečná činnost lépe sloučit s rodinným životem, než v dobách, kdy byli zaměstnanci.
Respondentům bylo položeno několik otázek týkajících se pracovní doby, spokojenosti a slučitelnosti pracovního a osobního života.
1. Považujete čas na svůj rodinný, resp. osobní život za dostačující?
Většina živnostníků (57 %) udává, že má vždy nebo většinou dostatek času na svůj rodinný a osobní život. Každý pátý říká, že čas na rodinu a osobní život považuje částečně za dostačující. Pouze 21 % si myslí, že mají jen málo nebo žádný čas na rodinu a pro sebe.
2. Kolik hodin týdně pracujete při normálním vytížení?
Zde je zřejmé, že živnostníci pracují déle než zaměstnanci. 28 % dotazovaných živnostníků uvádí, že týdně pracuje 40 hodin či méně. Většina živnostníků však pracuje více než 40 hodin týdně, 24 % dokonce říká, že pracuje týdně více než 50 hodin. Z toho je jasné, že velká většina živnostníků odpracuje týdně více hodin než typický zaměstnanec. Přesto bylo zjištěno, že je většina živnostníků při slaďování pracovního a osobního života spokojenější, než když byli zaměstnanci.
3. Jaká je nyní slučitelnost Vaší živnostenské činnosti s rodinným, resp. osobním životem ve srovnání s dobou, kdy jste měl stálé zeměstnání?
Na tuto otázku měli živnostníci následující možnosti odpovědi: „mnohem lepší“, „lepší“, „žádný rozdíl“, „horší“ a „mnohem horší“. O něco více než polovina dotazovaných (53 %) udává, že je slučitelnost pracovního a osobního života při živnostenské činnosti „mnohem lepší“ nebo „lepší“ než dříve. 14 % dotazovaných nepociťuje „žádný rozdíl“ a jedna třetina (33 %) živnostníků říká, že je role živnostníka „hůře“ nebo „mnohem hůře“ slučitelná s rodinou a osobním životem než role zaměstnance. Proto nepřekvapí, že je při rozvrhování času právě nezávislost a svoboda to, čeho si živnostníci na této formě práce cení.
4. Byla právě slučitelnost s rodinným, resp. osobním životem důvodem, proč jste přešel ze stálého zaměstnání k živnostenské činnosti?
Sice polovina respondentů (51 %) uvádí, že toto nebylo důvodem k takové změně pracovního života, je však zajímavé, že 39 % dotazovaných se právě proto vzdala pevného zaměstnání a přešla k živnostenské činnosti, zatímco pouhých 10 % by se vrátilo kvůli lepšímu uspořádání rodinného a osobního života do stálého zaměstnání. Nezávislost byla pro dotazované také hlavním motivem k přechodu ze zaměstnaneckého poměru k roli živnostníka.
5. Jakými hodnotami se řídí váš život? (možno více odpovědí)
Převážná většina dotazovaných (76 %) uvádí, že je pro ně nejdůležitější hodnotou nezávislost, následovaná úspěchem a uznáním (63 %) a dále zábavou a potěšením (54 %). I zdraví, volný čas, jakož i rodina a partnerství představují důležité hodnoty, podle kterých živnostníci řídí svůj život. Přátelství (34 %), práce (33 %), blahobyt a luxus (23 %) jsou dalšími položkami v tabulce hodnot živnostníků.
6. Jak obtížné je sladit osobní život s živnostenskou činností? (možno více odpovědí)
Při dotazování na obtíže v pracovním životě udává většina živnostníků jako hlavní problém cestování (54 %). I vysoké pracovní vytížení (37 %) a finanční nejistota (36 %) patří k typickým problémům živnostníků. Je také zajímavé, že 25 % živnostníků trpí neustálou dosažitelností prostřednictvím mailu či telefonu. Pouze 12 % živnostníků uvádí, že nemá žádné potíže se skloubením osobního a pracovního života.
Daňový kalendář
Upozornění na daňové povinnosti v aktuálním roce, které vyplývají pro poplatníky z jednotlivých zákonů:
https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/fyzicke-osoby/obecne-informace/danovy-kalendar.aspx?year=2022&month=0
Pro OSVČ: Co patří do příjmů ze samostatné činnosti
Příjmem ze samostatné činnosti, pokud se nejedná o příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání) jsou:
- příjem ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství,
- příjem ze živnostenského podnikání,
- příjem z jiného podnikání, ke kterému je potřeba podnikatelské oprávnění (např. insolvenční správce, správce pozůstalosti, správce svěřeneckého fondu), ale také poplatník bez příslušného oprávnění,
- podíl společníka veřejné obchodní společnosti a komplementáře komanditní společnosti na zisku,
- příjem z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem,
- příjem z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku,
- příjem z výkonu nezávislého povolání.
Otázka měsíce: Proč mají freelanceři na Freelance-Marketu uvedenou pevnou hodinovou sazbu?
Pevná hodinová sazba zlepšuje porovnatelnost nabídek a ušetří poptávajícím osobám i freelancerům časově náročná jednání o ceně. Hodinová sazba je závazná, tzn. freelanceři se zavazují k této sazbě poptávající osobě.
Údaj o hodinové sazbě představuje částku netto (bez DPH) a bez cestovních výloh/diet. Freelanceři se poptávající osobě k uvedené hodinové sazbě zavazují.
Pokud má freelancer odlišné hodinové sazby pro různé úkony v rámci svých služeb, uvede v profilu nejvyšší hodinovou sazbu. Případy nižších hodinových sazeb mohou být v profilu uvedeny v “Ostatní”. Např. “o 20% nižší hodinová sazba u zakázek nad 100 hodin'.
Zákazníkem alternativně volitelné způsoby platby mohou být rovněž popsány v profilu pod “Ostatní”. Např. 'Možná i platba na základě 10% provize z prodeje”.
Odpovědi na další otázky naleznete na našich stránkách v kolonce FAQ.
Vtip měsíce
Malíř se ptá svého galeristy, zda se již našel zájemce o vystavované obrazy. 'Měl bych pro vás jednu velmi dobrou a jednu špatnou zprávu,' odvětí galerista. 'Jeden zájemce se mě včera ptal, zda obrazy po vaší smrti stoupnou na hodnotě. Samozřejmě jsem zájemce ujistil, že ano. Okamžitě zakoupil všech 18 vašich obrazů.'
'No to je ale úžasné!' raduje se malíř a chce hned oslavovat. Galerista mu však sdělí i tu horší zprávu: 'Ten zákazník je váš lékař.'
Pokud máte nějaké dotazy nebo návrhy na zlepšení našich služeb, zanechte nám prosím svůj vzkaz: